Konut kredi faizleri düştü, Ama ?

Son günlerde sıkça duyduğumuz, bazı bankaların konut kredi faiz oranlarını 0,98 e çektiği haberi, konut alacaklar için sevindirici bir haberken, bankaların belli koşullar altında bu oranda kredi kullandıracağını açıklaması, özellikle 2.el konut alacakları üzdü.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank, aktif kredili müşterisi olan firmaların ürettiği konutlardan satın almak isteyen bireysel müşterilere, kampanyaya dahil olan firmaların da katkısıyla aylık yüzde 0.98 faizle 120 ay vadede 500,000 TL’ye kadar konut kredisi kullandıracak.

Ziraat bankası, kullandırılan konut kredilerinin bir kısmının söz konusu firmaların Ziraat Bankası’na olan kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacağı belirtildi. 

Son olarak bu bankalara Vakıf Katılım’da destek vereceğini açıkladı.

Sonuç olarak, beklenen 0,98 oranla konut kredisi kullanımı detayı anlaşıldığında istenene pek cevap verecek gibi görünmüyor.

Özellikle mevcut inşaat proje satışlarına destek kapsamında düşünülen bu kampanyalar, şimdilik ikinci el piyasaya etki etmeyecek gibi. 

Projeler üzerinden sağlanacak 0,98 faiz oranı, aslında tam olarak, banka ile firmanın yaptığı anlaşmaya istinaden, konut alan kişiye 0,98 olarak yansımış gibi görünse de, gerçek maliyet 1,78 ve üzerindedir. Bu farkı proje sahibi firma üstleniyor.

İşte tam burada da dikkat edilmesi gereken konu, projeden alınacak bir konutun fiyatına nasıl etki edeceğidir.

Ev satarken dikkat

Satın almış olduğunuz gayrimenkulün satışıyla alakalı gözden kaçırılan bir detaydır,