Ev kiralarken bilmeniz gerekenler

Ev kiralama işlemleri sırasında dairenin seçilmesi, sözleşmenin hazırlanması kira tutarının ve artış oranının belirlenmesi sürecinde işinde uzman kişiler ile çalışmanız gerekir.

Aksi takdirde hem daire niteliği hem sözleşme ile alakalı sorunlar yaşanabilir. Emlak danışmanı aracılığı ile kiralama ve daire satış işlemlerinin yapılması daha mantıklı olacaktır. Kişilerin emlakçı aracılığı ile daire kiralaması durumunda belirli bir komisyon tutarını emlakçıya vermeleri gerekir. Bu tutar sadece kiracıdan bu tutar talep edilir.

Ev kiralarken dikkate alınması gereken temel nitelikler nelerdir?

Ev kiralarken dikkat edilecek hususlar denildiği zaman akla ilk gelmesi gereken detaylar şunlardır;

Kiralık dairenin iç ve dış yapısının uzun vadede kullanıma uygun bir dayanıklılığa sahip olup olmadığı incelenmelidir. Bu konuda eğer evin içi tadilata gereksinim duyan bir durumdaysa kira tutarından düşerek gerekli tadilatlar yapılabilir.
Evin paylı bir hisseye mi sahip olduğu ya da tek bir kat malikinin mi olduğu detaylı bir biçimde incelenmelidir.
Yıllık zam oranının mümkünse sözleşmede belirtilmesi gerekir. Aksi takdirde kira artış oranıyla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Yeni Borçlar kanununda belirtilen oranlar, 2018 öncesi ÜFE ( Üretici Fiyat Endeksi ) iken yeni taslakta TÜFE olarak değiştirilmesi öngörülmektedir.  Her şekilde, kira artış oranı Borçlar kanunu ilgili maddesinde belirtilmiştir. Kiraya veren ya da Kiracı kendi aralarında özel anlaşma olmadığı taktirde bu oranlara aykırı davranamazlar.
Kiranın ayın hangi günlerinde ödenebileceği konusunda kiralayan kişinin gelir durumuna göre bir aralık belirlenmelidir,

Söz konusu evin site içerisindeyse, site yönetiminde sorulması, aidat ve diğer giderlerin teyit edilmesi gerekir. Özellikle taşınma günleri ve saatlerine riayet etmek sonradan oluşacak aksaklıkların önüne geçecektir. 

Kira kontratlarının yasalara uygun düzenlenmesi de son derece önemlidir, kontrat maddelerinin her iki taraftan geri dönüş olarak imzalandığı unutulmamalı, tüm detaylar okunmalıdır. 

Bu detayların göz önünde bulundurulduğu durumlarda kiralama işlemi hem ev sahibi hem de evi tutan kişiler için sorunsuz bir biçimde tamamlanır.

Kira sözleşmesinde olması gereken vazgeçilmez noktalar

Ev kiralarken dikkat edilecek hususlar sözleşme bazında da incelenmelidir. Bir kira sözleşmesinde şekil ve içerik olarak yer alması gereken noktalardan bazıları;

  • Adres belediyede kayıtlı şekliyle olmalıdır, Daire, mahalle, sokak, kiralananın cinsi gibi detaylara muhakkak yer verilmelidir.
  • Kiracı ve kiralayanın adresi, T.C. kimlik numarası net ve hatasız bir biçimde sözleşmede bulunmalıdır.
  • Yıllık ve aylık kira bedeli, kira bedelinin hangi tarihlerde ödeneceği net ibareler ile belirtilmelidir.
  • Kiralanan ile teslim edilen demirbaşlar da kira sözleşmesinde muhakkak yer almalıdır.
  • Kira artış rakamlarının, güncel yasal oranlar araştırılarak yazıldığı görülmelidir.
  • Kiralanan yer aynı zamanda satılıksa, satış esnasında tarafların yükümlülükleri mutlaka kontrata yazılmalıdır. 

Kira sözleşmeleri her ne kadar genel olsa da, yer özelinde değişik maddeler içerebilir, bu yüzden kontrat düzenleme esnasında tüm detaylar görüşülerek yazılı hale getirilmelidir.

Ev satarken dikkat

Satın almış olduğunuz gayrimenkulün satışıyla alakalı gözden kaçırılan bir detaydır,